neljapäev, oktoober 08, 2009

TEADUSBUSS TARTUST!


Neljapäeval oli meil kõigil võimalus osaleda nii KEEMIA kui ka FÜÜSIKA tunnis.

Teadusbussi füüsikashow

Füüsikat on kõige parem õppida läbi eksperimentide. Muidugi, saab ka lihtsalt raamatuid lugeda, aga siis on see nagu kokaraamat ilma küpsetiseta ... kõht jääb tühjaks.

Füüsikashow näitab eksperimente. Nii et etenduse lõpuks peaks vähemasti ettekujutus füüsikast, kui purukuivast asjast kadunud olema. Teisiti, füüsokashow on seesama teadusteater, mida juba 2005.a. alates on Teadusbussi lipu all Eesti koolides tehtud ... tänaseks siis rohkem kui kolmesajas koolis.

Oma etenduses näitame vahvaid eksperimente väga mitmest füüsika valdkonnast, nagu elektriõpetus (välgud, lendavad taldrikud ...), soojusõpetus (pilved, auramine, paisumine ja pauk) või mehaanika (inerts, pöördliikumine). Vaataja võiks saada esmase arusaamise, et iga valemi taga on tükk päriselu ja see päriselu võib täitsa põnev olla.

Keemiateater

Keemikud oskavad võluda kõiksugu pulbrite, vedelike ja gaasidega. Kusjuures nende askeldamise tulemused on tihti sedavõrd üllatavad, et ütelus harjavarrest tulla võivast paugust võib vabalt pärineda mõne iidse keemiahuvilise hütist. Te ei tea, miks vatt on mõnikord nagu püssirohi?

Need Tartu Ülikooli keemi- ja materjalifüüsika tudengid, kes selle kava kokku panid tegid oma tööd kahtlemata suurepäraselt. Sest peab ikka parasjagu leidlikkust omama, et kahest vedelast ainest toatemperatuuril üsnagi hästi põrkav pall kokku mätsida. Miks ei ole hea hapniku ballooni mõistlik põlevate asjade läheduses hoida? Kuidas ehitada maailma kõige lihtsam suurtükk? Ja õhupalle kulub etenduse kestel ikka mitu tükki, suurem osa neist lähevad pauguga lõhki.

Suitsu ja tolmu muidugi tekib, aga täiesti mõistlikul hulgal :-)


SUITSU; TOLMU JA PÕNEVUST JÄTKUS KAHEKS TUNNIKS!
Aitäh Andresele ja Friedrichule, kes viitsisid nii kaugele, Hiiumaale, tulla. NB! Viimati käisid nad meie koolis 3 aastat tagasi ja lubasid kolme aasta pärast uuesti tulla!

Kommentaare ei ole: